postheadericon Czy zastrzyki z B12 i żelazem bolą

Niedobór witaminy B12 oraz żelaza powoduje anemię. Ponieważ niedokrwistość może powodować rozmaite dolegliwości należy odpowiednio ją leczyć.

Do objawów anemii należą przede wszystkim: bladość skóry, apatia, problemy z koncentracją, pękanie kącików ust, mrowienie w kończynach, osłabienie włosów i paznokci. Natomiast jeśli się to zlekceważy może dojść do poważniejszych problemów zdrowotnych. Przede wszystkim należy sprawdzić czy niedokrwistość wynika z niedoboru witaminy B12, żelaza czy kwasu foliowego. Dopiero wówczas określa się sposób leczenia. W razie stwierdzenia braku witaminy B12 w organizmie na pewno należy zmienić nieco dietę, ale często zapisywane są także zastrzyki domięśniowe. Mogą to być zastrzyki Milgamma zawierające witaminy B1, B12 i B6. Zazwyczaj należy je przyjmować przez dwa tygodnie, a potem raz tygodniu w mniejszej dawce. Parametry krwi zaczynają poprawiać się po tygodniu, a wracają do normy po około dwóch miesiącach. Natomiast w przypadku anemii spowodowanej brakiem żelaza również należy zwrócić uwagę na wzbogacenie codziennego menu o ten pierwiastek, a w razie potrzeby przyjmować preparaty z żelazem. Jeśli lekarz zaleci zastrzyki, to okres ich przyjmowania oraz dawka uzależnione są od konkretnego przypadku.

Zastrzyki z B12 i żelazem podawane są zwykle w mięśnie pośladkowe. Co prawda brzmi to mniej nieprzyjemnie niż iniekcja w kolano czy kręgosłup, ale jednak okazuje się faktycznie są one bolesne. W związku z tym u osób, które są leczone może pojawić się nawet silny lęk przed kolejnym zastrzykiem. Ponieważ nie powinno się przerywać podawania witaminy B12 czy żelaza, w związku z tym najlepiej zastanowić się czy można coś zrobić, żeby iniekcje nie bolały. Na pewno jakieś znaczenie ma przyjęcie odpowiedniej pozycji, umożliwiającej przynajmniej częściowe rozluźnienie mięśni pośladka. Poza tym istnieje również możliwość przyjęcia znieczulenia przed zastrzykiem, chociażby w postaci maści Emla. Takie miejscowe  zadziałanie na skórę może rzeczywiście pomóc. Bardzo ważna jest też świadomość osoby przyjmującej zastrzyki, że tym razem ból powinien być mniejszy.