postheadericon Instrukcja wykonania iniekcji domięśniowej

Rodzaj i sposób wykonywania iniekcji zależy od celu jej podawania, czyli również środka znajdującego się w strzykawce. Na przykład zastrzyki przeciwzakrzepowe podaje się podskórnie, na zapalenie krtani dożylnie, a z testosteronu domięśniowo.

Iniekcja domięśniowa wymaga wprowadzenia igły do danego mięśnia. Jeśli chodzi o rozmiar najlepiej aby była to igła nr 8. Oczywiście musi być sterylna. Inną igłą pobiera się lek, a inną wprowadza go do mięśnia. Wstrzykiwana objętość leku nie powinna być większa niż 5 ml. Jeśli chodzi o miejsce wkłucia, to zazwyczaj wybiera się pośladek, ale zastrzyki domięśniowe można podawać również w mięśnie ramienia czy uda. Warto jednak wziąć pod uwagę, że iniekcja w pośladki jest najmniej bolesna. Chociaż oczywiście po całej serii przyjmowanego leku mięśnie pośladkowe mogą być naprawdę obolałe. Zastrzyki domięśniowe powinny być wykonywane przez odpowiednio wykwalifikowane w tym zakresie osoby. Chociaż nie należą do bardzo trudnych, to istnieje możliwość wystąpienia powikłań. W związku z tym trzeba dobrze opanować technikę podawania tego typu zastrzyków.

Oto krótka instrukcja wykonania iniekcji domięśniowej: osoba, która ma dostać zastrzyk w pośladek powinna położyć się na brzuchu, ugiąć nogę w kolanie i położyć stopę na drugiej nodze. Dzięki temu napięcie pośladka zostanie nieco zmniejszone, a iniekcja powinna być mniej bolesna. Osoba wykonująca zastrzyk powinna założyć rękawiczki oraz zdezynfekować skórę. W którym dokładnie miejscu należy wbić igłę? Jeśli podzieli się pośladek na cztery części, to punkt ten wypada w centralnym punkcie górnego zewnętrznego obszaru. Po nabraniu lekarstwa oraz wymianie igły naciąga się skórę na pośladku palcami i dokonuje się wkłucia pod kątek 90°, na 3/4 długości igły. Lek podaje się powoli, w taki też sposób trzeba wyciągać igłę. Na końcu przykłada się gazik ze środkiem dezynfekującym, a igłę trzeba wrzucić do pojemnika z odpadami medycznymi. Oczywiście oprócz domięśniowego podawania w zastrzyku hormonów męskich, metodę taką zaleca się także w wielu innych przypadkach. Głównie wówczas, gdy chodzi o przyspieszenie działania leku lub gdy chce się uniknąć podawana go doustnie, chociażby aby ochronić przewodu pokarmowego. Każdorazowo trzeba też brać pod uwagę przeciwwskazania oraz możliwe powikłania.