postheadericon Jak działa blokada w kolano lub kręgosłup

Ból kolana może być sygnałem wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. W takim przypadku konieczne może się okazać przyjmowanie zastrzyków regenerujących chrząstkę lub sterydów – czyli tak zwana blokada stawu.

Głównym celem stosowania blokad jest leczenie poprzez oddziaływanie odpowiednich środków na obwodowy układ nerwowy. W efekcie zmniejsza się stan zapalny, dolegliwości bólowe, skurcze mięśniowe czy naczyniowe. Blokady stosowane są w przypadku wielu różnych schorzeń, ale najczęściej dotyczą kolana lub kręgosłupa. Oczywiście nie są konieczne, jeśli dojdzie na przykład do przeforsowania stawu, bo wtedy zwykle wystarczy pooszczędzać go przez jakiś czas. Jednak jeśli mamy do czynienia ze starzeniem się tkanki chrzęstnej i stosowanie maści oraz zabiegi fizykoterapeutyczne okazują się nieskuteczne, to znaczy że być może faktycznie konieczna jest blokada stawu kolanowego. Wykonuje się wówczas zastrzyki, które jak sama nazwa wskazuje, blokują stan zapalny i ból. Jednak trzeba się liczyć również efektami ubocznymi. Dlatego warto jak najszybciej przejść na iniekcje z kwasem hialuronowym czy kolagenem.

Jeśli chodzi o blokadę kręgosłupa, to stosuje się ją w przypadku występowania bólu spowodowanego zmianami zwyrodnieniowymi, przesunięciem kręgów, zwężeniem kanału kręgowego itp. Wykonywana jest ona w warunkach ambulatoryjnych. Najpierw pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a następnie lekarz wprowadza do wyznaczonego miejsca lek sterydowy wraz z substancją znieczulającą. Oczywiście konieczne jest użycie odpowiedniej igły. Poza tym podczas zabiegu zalecana jest kontrola tomograficzna lub RTG. Po wypełnieniu stawu lekiem dolegliwości bólowe dość szybko ustępują, a całkowity ich zanik powinien nastąpić w ciągu tygodnia. Bywa jednak tak, że blokadę trzeba powtórzyć jeszcze 1-2 razy. Wówczas jej efekty utrzymują się nawet rok. Jeśli jednak przestaje działać szybciej, to i tak trzeba pamiętać o tym, żeby nie przyjmować sterydów częściej niż 4 razy do roku. Poza tym kiedy pacjent przestanie odczuwać dokuczliwy ból może rozpocząć rehabilitację. Dla wielu osób jest to znacznie większa ulga niż na przykład pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej w wyniku poddania się lipolizie iniekcyjnej.