postheadericon Jak robić iniekcję przeciwzakrzepową w brzuch

Są takie rodzaje iniekcji, które powinny być wykonywane przez pielęgniarkę lub lekarza, na przykład zastrzyki antykoncepcyjne. Jednak niektóre można wykonywać samodzielnie w domu, chociażby zastrzyki przeciwzakrzepowe w brzuch. Trzeba tylko wiedzieć jak to robić.

Jeśli lekarz stwierdza, że wskazane jest przyjmowanie leków zapobiegających powstawaniu zakrzepowo-zatorowej choroby żylnej, to wówczas przepisuje zwykle Clexane lub Fraxiparine. Zdarza się to zwykle w przypadku osób, które powinny pozostać unieruchomione po zabiegu chirurgicznym lub które poddawane są zabiegowi hemodializy. Poza tym leki te stosuje się podczas leczenia zawału mięśnia sercowego oraz niestabilnej dławicy piersiowej. Bywa, że zastrzyki rozrzedzające krew stosuje się także w ciąży.

Leki przeciwzakrzepowe kupuje się w formie wygodnych ampułko-strzykawek. Oczywiście trzeba mieć na nie receptę od lekarza, która określa zalecaną dawkę. Podaje się je podskórnie, najlepiej w brzuch. Inne miejsca nie są raczej zalecane, ale nie są też jednoznacznie zabronione. Przed wykonaniem zastrzyku należy umyć ręce i przyjąć odpowiednią półleżącą pozycję. Dzięki temu uzyska się najlepszy dostęp do brzucha. Wówczas można już odbezpieczyć igłę i chwycić ją w taki sposób jak długopis. Drugą ręką robi się fałd skórny, w który należy wbić igłę. Robi się to zdecydowanym ruchem. Potem można już zaaplikować lek i wyciągnąć igłę. Jeśli w strzykawce znajduje się pęcherzyk powietrza nie trzeba się tym przejmować, bo jest on zawsze bardzo mały. Na końcu ponownie ją zabezpieczamy, a ampułko-strzykawek nie wyrzucamy do kosza, ale zanosimy je do ośrodka zdrowia czy do lekarza. Po kilku iniekcjach cały zabieg staje się coraz łatwiejszy. Jeśli jednak ktoś nie radzi sobie z samodzielnym robieniem zastrzyków, powinien poprosić o pomoc drugą osobę, a jeśli nie ma takiej możliwości zwrócić się z tym do lekarza. Największą wprawę w robieniu zastrzyków w kolano, kręgosłup, pośladki, ramię, brzuch itd. mają pielęgniarki. Przyjmując zastrzyki przeciwzakrzepowe należy pamiętać o tym, aby unikać alkoholu, który również rozrzedza krew i wchodzi w interakcję z lekami.