postheadericon Wady i zalety zastrzyków antykoncepcyjnych

Każdej kobiecie może się zdarzyć, że zapomni zażyć tabletkę antykoncepcyjną. Właśnie dlatego zastrzyki mogą się okazać wygodniejsze.

Istnieją dwa rodzaje zastrzyków antykoncepcyjnych – zawierające estrogen i progestagen oraz zawierające progesteron. Pierwszy typ podaje się co miesiąc, a drugi raz na trzy miesiące. Natomiast w Polsce dostępne są tylko zastrzyki z progesteronem. Podaje się je na początku cyklu, najpóźniej w 5 jego dniu, w formie iniekcji domięśniowej w pośladek lub ramię. Zastrzyk powinna wykonywać pielęgniarka lub lekarz. W ten sposób hormony dostają się stopniowo do krwiobiegu. Następstwem jest brak jajeczkowania oraz zagęszczenie śluzu, co utrudnia plemnikom dostęp do macicy.

Jakie są wady przyjmowania zastrzyków antykoncepcyjnych? Może się zdarzyć, że miesiączki staną się nieregularne lub krwawienie nawet całkiem zaniknie. U niektórych kobiet okres z kolei się przedłuża. Kolejna sprawa, która może nie spodobać się wielu paniom, to możliwość przybrania na wadze. Należy też liczyć się z tym, że po zaprzestaniu przyjmowania zastrzyków na powrót płodności czeka się nawet 10 miesięcy. Poza tym bywa, że występują różne efekty uboczne – bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, pryszcze, nudności, bóle pleców, bolesność piersi, infekcje intymne, zmęczenie, nerwowość, złe samopoczucie, zmiany nastroju, zmniejszenie popędu płciowego, a także zakrzepy.

Niewątpliwą zaletą zastrzyków antykoncepcyjnych jest to, że nie trzeba codziennie pamiętać o ich przyjmowaniu. Poza tym hormony działają właściwie zaraz po podaniu pierwszego zastrzyku. Jest to naprawdę skuteczna i niedroga metoda. Koszt jednego zastrzyku, który działa przez trzy miesiące to około 40 zł. Jej wybór wiąże się zwykle ze zmniejszeniem napięcia przedmiesiączkowego, a także obniżeniem ryzyka rozwoju endometriozy.

Odpowiednie zastrzyki z hormonami przyjmowane są też przez mężczyzn. Jednak jeśli chodzi o antykoncepcję, to na pewno warto porównać je z tabletkami i plastrami. Każda metoda ma swoje wady i zalety, ale zwykle bierze się pod uwagę przede wszystkim skuteczność działania. Najlepiej posłużyć się wskaźnikiem Pearla, który ocenia ilość zapłodnień przypadającą w ciągu roku na 100 kobiet. Dla zastrzyków jednoskładnikowych wynosi on 0,3, dla tabletek 0,2 – 5 (w zależności od rodzaju i dokładności stosowania) , dla plastrów 0,8.